Nieinwazyjne metody leczenia
nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn w każdym wieku
z rehabilitacją urologiczną - Projekt ECK.

Trening trzymania moczu i trening potencji

Zaburzenia erekcji oraz nietrzymanie moczu to podstawowe dolegliwości pacjentów po radykalnych operacjach prostaty. W wielu krajach Europy Zachodniej, operacja ta nie jest równoznaczna z zakończeniem leczenia. Aby Pacjent możliwie jak najbardziej mógł zbliżyć się do stanu czynnościowego jaki był przed zabiegiem, musi przejść intensywną rehabilitację urologiczną pod okiem lekarza urologa i fizjoterapeutów, w specjalistycznym do tego celu przygotowanym ośrodku.

Urologia rehabilitacyjna to odrębny i niezwykle ważny element dalszego leczenia.

Zajmuje się ona głównie zapobieganiem chorobom urologicznym i leczeniem powikłań pooperacyjnych, takich jak m.in. wspomniane już zaburzenia erekcji czy inkontynencja (nietrzymanie moczu).

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest tzw. trening kontynencji i trening potencji.

 

 

Rozwiń

 

Nowoczesny koncept leczenia zaburzeń erekcji polega na zapobieganiu procesowi włóknienia tkanki penisa, spowodowanej niedostatecznym ukrwieniem i zaopatrzeniem w tlen mięśni erekcyjnych i ciał jamistych prącia, co wynika z pooperacyjnego pogorszenia lub braku funkcji tego organu ("Use it or lose it! – nieużywany narząd zanika").

W przypadku zdrowego człowieka natura radzi sobie w ten sposób, że np. kiedy śpimy, dochodzi do co najmniej 5 nieświadomych nocnych erekcji. Właśnie po to, aby tak ważny narząd zachował swoją funkcję.

Trening potencji i kontynencji POWINIEN rozpocząć się już najpóźniej około 4 tygodnie po zabiegu i trwać intensywnie nawet do roku po operacji. Po tym okresie pacjent POWINIEN przejść w tak zwaną fazę stabilizacyjną. Częstotliwość treningu zmniejsza się wtedy do 2 x w tygodniu po około 40 minut – do końca życia!

Liczne badania naukowe dowiodły, iż największy możliwy postęp, jeśli chodzi o trzymanie moczu po radykalnych operacjach prostaty, osiąga się w pierwszym roku po operacji, natomiast okres powracania potencji podczas treningu może wzrastać nawet do 3 lat po zabiegu. Niezwykle ważnym elementem (szczególnie dla efektów w zakresie erekcji) jest także metoda, jaką pacjent został zoperowany (z zachowaniem nerwów erekcyjnych, czy z ich utratą). O innych, dodatkowych metodach ("drugiego i trzeciego rzutu") w odzyskiwaniu lub umożliwieniu erekcji czy kontynencji, poinformować powinien specjalista urolog.

Multimodalna i profesjonalna rehabilitacja urologiczna (w specjalistycznym ośrodku) jest podstawą dalszego leczenia po zabiegach urologicznych.

Od wielu lat stanowi ona podstawę leczenia nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn. Jedną z najważniejszych składowych rehabilitacji urologicznej jest nic innego, jak trening mięśni dna miednicy i mięśni erekcyjnych.

Inne przydatne informacje na temat inkontynencji/nietrzymania moczu oraz treningu potencji w dziale FAQ.

 Nowym i niezwykle pomocnym narzędziem w przywracaniu potencji i trzymania moczu jest Projekt ECK

 

 

Zwiń
Zgadzam się

Pod poniższym linkiem przedstawiamy naszą politykę prywatności, w której znajdują się informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych po 25 maja 2018 r. oraz informacja o zastosowanych technologiach (np.: plikach cookie). Akceptacja polityki oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce Prywatności Europejskiego Centrum Kontynencji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.